Ako čo najrýchlejšie bývať vo vlastnom?

Aj vy by ste sa najradšej čím skôr osamostatnili, ale odrádza vás zdĺhavý a únavný proces výberu nehnuteľnosti? Nie ste prví ani poslední. Chceme vám to čo najviac uľahčiť, a preto sme pre vás pripravili stručný, výstižný a prehľadný článok o všetkých možnostiach, ktoré pri kúpe nehnuteľnosti, resp. vlastného bývania máte.

Možnosti bývania

Zaistiť si vlastné bývanie je nepochybne snom a predstavou mnohých z nás. Ale do čoho ísť – kúpiť si vlastný byt, postaviť nový dom alebo kúpiť starší? Prečítajte si o každej alternatíve viac, aby ste zistili, čo je pre vás najvhodnejšie.

Autor: jcomp

Kúpiť si vlastný byt

Bývať alebo nebývať v byte? To je otázka… V každom z nás bývanie v byte evokuje iné pocity a názory. Ale treba sa určite zamyslieť aj nad touto možnosťou. Medzi Slovákmi je kúpa vlastného bytu vcelku obľúbená, až 46% Slovákovsa rozhodlo pre túto alternatívu. Môžeme povedať, že sa jedná o investíciu, ktorá momentálne vôbec nestráca na hodnote. V mnohých prípadoch sa byty nachádzajú v blízkosti mesta a všetko je „na dosah ruky“. Ale netreba byť iba prehnane pozitívny, prinášame vám plusy aj mínusy bývania v paneláku.

VÝHODY:

 • Všetko je „na skok“ – nemocnice, obchody, lekáreň, kultúrne podujatia
 • Bývanie v byte znamená menšie náklady na bývanie
 • Taktiež aj menej starostí o správu.

NEVÝHODY:

 • Situácie, s ktorými sa nedá dopredu rátať – hluční susedia, ..
 • Menej priestoru, miesta na bývanie
 • Problematické parkovanie

AKO NA TO?

Ak sa rozhodnete pre vlastný byt, musíte rátať s ďalšími krokmi. Na rad prichádza samotná kúpa, rôzne administratívne úkony a posledným bodom je samotné nasťahovanie. Netreba zabúdať ani na čas, ktorý si vyžiadajú predošlí majitelia na vlastné vysťahovanie. Väčšinou sa jedná o dobu medzi 2 týždňami až niekoľkými mesiacmi. Bonusom je, ak narazíte na odborníkov z realitnej kancelárie, ktorí celý proces urýchlia, postarajú sa o hladký priebeh a všetky potrebné úradné úkony vybavia za vás.

Autor: rawpixel.com

Postaviť si rodinný dom

O bývaní v dome sníva asi väčšina ľudí. O predstavách svojho „dokonalého domu“ – vysnívanej kuchyne, veľkých okien, rozložení izieb a každom jednom detaile. No môže sa stať, že zistíte, že taký dom neexistuje. Vtedy máte len jedno riešenie: postaviť si svoj dom úplne od základov. Ale je to dobrý nápad?

Pri stavbe treba rátať s rôznymi problémami. Toto by mohlo vaše sťahovanie do vášho vysnívaného domu výrazne spomaliť:

 • Ak začnete stavať tam, kde nie sú rozvody, kanalizácia, prípadne elektrina
 • Treba počítať aj so stúpajúcou cenou materiálu
 • Občas sa môžete stretnúť aj s nespoľahlivosťou stavebných firiem, to má za následok nepresnosť odhadov dokončenia, možné posúvanie termínov a celkové predĺženie
 • Dĺžka stavby sa môže predĺžiť kvôli nepriaznivému počasiu
 • Samozrejmosťou sú aj nekonečné hodiny vybavovania stavebných povolení a príslušnej administratívy potrebnej ku stavbe

Stavanie domu nie je jednoduchou a rýchlou záležitosťou. Vyžaduje si veľa pevných nervov, trpezlivostia v neposlednom rade aj financií. Ak pre vás tieto tri hlavné body nie sú problémom, v tom prípade je pre vás ideálnym riešením si svoj dom snov postaviť.

 

Kúpiť si starší dom

Nechcete stavať nový dom komplet od základov, avšak radi by ste investovali do domu? Existuje pre vás aj iné riešenie! Môžete kúpiť už postavený dom, vďaka čomu bude nasťahovanie o niekoľkokrát rýchlejšie ako jeho kompletná stavba. Vyhnete sa projektovaniu, plánovaniu každého detailu domu, avšak nemajte príliš ružové okuliare.

Po nejakom čase môžete zistiť, že nie všetko v dome vám vyhovuje. Začnete maľovať steny, neskôr robiť drobné prerábanie, ako zmena parkiet a zrazu máte v dome výbuch. Aj toto vám zaberie nielen veľa času, ale taktiež aj nervov.

 

 / 

Prihlásiť sa

Poslať správu

Moje obľúbené