6 tipov ako vybrať doplnky do obývačky

Obývačka patrí medzi najdôležitejšie miestnosti v byte, keďže v nej trávime väčšinu času. Najčastejšie v nej oddychujeme, ale rovnako môže slúžiť aj na prácu, cvičenie a taktiež v nej prijímame návštevy. Pri zariaďovaní obývačky je potrebné sa nielen zamerať na hlavné kusy nábytku, ale aj na doplnky. Ak sa pýtate, ako vkusne zariadiť obývačku a nezahltiť ju zbytočnosťami, tak ste tu na správnom mieste. Prinášame vám užitočné rady, ako to jednoducho docielite.

KĽÚČOVÉ DOPLNKY DO OBÝVAČKY

Pri výbere doplnkov treba brať do úvahy niekoľko faktorov. Prvým je veľkosť a charakter priestoru. Veľké izby vám ponúkajú veľkorysý priestor, ktorý môžete využiť na zaplnenie doplnkami. Pri menších izbách je potrebné nad výberom doplnkov skutočne popremýšľať, ak nechcete priestor zbytočne prepchať.

Druhým faktorom je vaša životná etapa a životný štýl. Pri rodinách s malými deťmi nie je najlepším nápadom mať veľa sklenených doplnkov, prípadne iných ozdobných dekorácií vo výške menej ako meter a pol od zeme. Malý chodci by sa tomu možno potešili, ale to asi neplatí o vás.

1.    RASTLINY

Izbové rastliny do vašej obývačky prinesú rovnováhu, vdýchnu jej život a taktiež zjemnia tvrdý interiér. Vybrať si môžete z rôznych druhov rastlín. Či už uprednostníte rastliny nenáročné na starostlivosť, ako sú napríklad kaktusy, alebo vám nevadí, že im obetujete viac času. V súčasnosti sú trendom objemné rastliny s veľkými listami, ale taktiež aj monstera alebo papradie.

Autor: rawpixel.com

 

2.    NEZABUDNITE NA STENY

Obrazy, fotografie a plagáty vdýchnu do vašej obývačky dušu. Práve do nástenných dekorácií dávame kus seba. Ak v nej chýbajú nástenné dekorácie, pôsobí prázdnym dojmom. Vyberte  jeden výrazný obraz a dva menšie, vďaka čomu zaplníte tú najväčšiu plochu a vaša obývačka bude útulnejšia.

Fantázií sa medze nekladú, využite svoju kreativitu a vyberte si obrazy, ktoré sa vám páčia. Zarámujte si fotografie a vystavte ich. Samozrejme to netreba preháňať, lebo všetkého veľa škodí.

Autor: rawpixel.com

 

3.    ZRKADLÁ

Zrkadlo v obývačke pôsobí esteticky, dodáva izbe priestor a odráža svetlo. Najčastejšie sa zrkadlá umiestňujú nad krb a pohovku. Pri užších a menších obývačkách je najlepšie umiestniť zrkadlo oproti oknu, čím sa priestor opticky zväčší.

Autor: alzaeym1

 

4.    KOBERCE

Netreba zabúdať na výber toho správneho koberca do vašej obývačky. Koberec slúži na vymedzenie oddychovej zóny od zvyšku miestnosti. Každý interiér je iný a preto sa nedá všeobecne povedať, aký typ koberca zvoliť. Avšak dôležité je, aby bol koberec dostatočne veľký a sedačka by mala byť na ňom aspoň prednými nohami.

Dizajnéri odporúčajú, aby ste si ako prvý vybrali koberec. Tým si ušetríte kopec času, pretože pre vás bude jednoduchšie k nemu dolaďovať závesy a vankúše. K vzorovaným závesom a farebným vankúšom sa vám bude len ťažko hľadať ten správny koberec podľa vašich predstáv.

Autor: dit26978

5.    VANKÚŠE

Vankúše hneď na prvý pohľad oživia miestnosť. Na výber máte z rôznych veľkostí a tvarov, avšak riaďte sa pravidlom, že najväčšie vankúše umiestnite na kraje a menšie smerom ku stredu sedačky.

Akú farbu vankúšov zvoliť? Ak máte jednofarebnú pohovku, máte to jednoduchšie v tom, že môžete miešať rôzne vzory a farby. Pekne pôsobí, ak sú farby vankúšov rôznorodé. Ak ste striedmejší, tak zvoľte jednofarebné vankúše. Dobrým nápadom na oživenie je aj kontrast, pri ktorom vyberáte navzájom komplementárne farby.

Autor: vanitjan

6.    ZÁVESY

Závesy zjemňujú priestor a pomáhajú nám cítiť sa viac ako doma. Sú veľmi praktickým pomocníkom. Ak chcete, aby závesy pôsobili v miestnosti dominantne, zvoľte tmavšie a výraznejšie farby, prípadne vzory. Ak chcete, aby pôsobili nenápadne, zvoľte podobný odtieň, v ktorom máte aj steny.

Na pripomenutie je dobré spomenúť, že svetlé závesy priestor opticky zväčšujú, pretože odrážajú svetlo. Naopak, tmavé závesy priestor opticky zmenšujú, tým že svetlo pohlcujú.

Autor: topntp26

 

 

 

 

 / 

Prihlásiť sa

Poslať správu

Moje obľúbené